Ojāra Vācieša memoriālais muzejs
Ojāra Vācieša iela 19, Rīga
01.07. - 20.08.2023 

Ķieģeļu motīvs kam pāri skrien izlijušas tušas tēls. Kājas tam stabili turas uz lapas apakšējās malas ar caurumu ķermeņa viducī. Tas, iespējams, ir telpaugs vai vīteņaugs uz āra sienas, kas stiepjas pa to kā izlijusi tušas peļķe, rakstnieka rokai sniedzoties pēc nākamā vārda. Prātā nāk Frančesko Goijas darbs - Saturns apēd savu dēlu, no sērijas Melnās gleznas, kas gleznots vienā no viņa dzīvesvietām uz mājas sienas. Saturna tēls un visa šī aina iemieso haosu un tukšumu, tie ir stāvokļi pirms jaunā rašanās. Rakstnieks apsēžas pie galda, zīmē apļus, iespējams, tajos dzīvo vārdi, daži no tiem ir jāzaudē, varbūt pat šādā baismīgā ainā… O.Vācietis staigāja apkārt ar 8 kustoņiem kabatā un tie bija pavisam citi tēli, varbūt atrasti Māras dīķa krastā. Tā parasti notiek, kad pastaigājas un negaida ka kaut kas notiks. Apskatot daļu no dzejnieka zīmējumu arhīva, mani uzrunāja tieši šis melnbaltais zīmējums, jo tas nebija saprotams un izskatījās nepabeigts, bet var labi nolasīt fona motīvu. Un tas motīvs man iekāpj kabatā, nēsāju to līdzi un izkrāsoju ar flomasteriem. Ķieģelim ir tāda stabilitātes forma, ar to pašu salikumu var uzbūvēt citas formas kā tetrī, kas turas kopā. Vai mājās sienu, pagalmā mūri, kas atdala dārzu no kaimiņiem, uz kura izstiepušies zaļie stiebri rudenī paliek sarkani. Domāju ka Vācietis sniedzās pēc rakstāmā, apgāza tušas trauku un vēlāk apvilka izlijušo pleķi uz lapas. Tas varbūt neko nenozīmē un šis tēls transformējas teikumā, kas iziet no lapas.
Daļa izstādē radīto darbu ir apkopoti zīnā Tēls iziet no lapas, kas ir pieejams 40 grādi mājaslapā.
Agnese Čemme (1989) ir vizuālā māksliniece, kas dzīvo un strādā Rīgā. Savos darbos izmanto dažādas tehnikas – tekstu, kolāžu, grafiku un keramiku kā metaforu patstāvīgai kustībai cauri informācijas plūsmai. Pēdējo gadu laikā viņas darbos par svarīgu elementu kļuvis siluets, ēna, kas skatītājā izraisa asociāciju virkni starp valodu, tās fonu un attēliem.  
Ar vienkāršiem paņēmieniem tiek radīti attēli, kas aicina apšaubīt mūsu pašu uztveri par objektu un tā pieņemto priekšstatu sistēmu.
Izstādi finansiāli atbalsta Rīgas dome.
Iemūžināja Beāte Gredzena un Paula Terehova.
//ENG//
A brick motif with the image of a spilled ink running over it. The legs of it firmly holding on the lower edge of the sheet with a cavity in the middle of the body. It's perhaps a houseplant or a vine on a firewall, stretching along it like a splash of darkness, while the writer's hand is reaching for the next word.
Some of the work created in the exhibition is summed up in the zina Image leaves the page, which is available on the 40-degree website (button ZINE).
Agnese Čemme (1989) is a visual artist living and working in Riga. Her work includes various techniques - text, collage, printmaking and ceramics, as a metaphor of the constant movement through the multiple streams of information. In recent years, the silhouette, a shadow, has become an important element in her work, evoking in a viewer a series of associations between image, its background and multiple ways it can be seen. 
Through simple techniques, images are created that invite us to question our own perception of the object and the system of ideas it adopts. 
Riga City Council financially supports the exhibition.
Captured by Beāte Gredzena and Paula Terehova.
Back to Top